شاید تا چندی گذشته اسم ساختمان هوشمند یا سیستم مدیریت ساختمان به زبان می‌آمد همه به یاد خانه‌ های لوکس و لاکچری می‌افتادند که نیاز به آن را تنها در حد امکانات لوکس برای یک ساختمان در نظر می‌گرفتند. در این مطلب به دنبال این هستیم تا بتوانیم امکانات و مزایای خانه هوشمند و به طور کلی هوشمند ‌سازی ساختمان را بیان کنیم. بهینه سازی انرژی، امنیت خانه هوشمند، زندگی راحت در خانه‌های هوشمند و سلامتی در خانه هوشمند از فواید هوشمند سازی است که در اینجا مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مزایای خانه هوشمند چیست

بهینه سازی مصرف انرژی در خانه‌ هوشمند

یکی دیگر از امکانات خانه هوشمند بهینه سازی مصرف انرژی می‌باشد. انرژی‌های مصرفی در خانه که بیشتر بر روی برق، گاز و آب متمرکز می‌شوند، نیروهای ارزشمندی هستند که در صورتی که رویه مصرف صحیحی نداشته باشیم هم از نظر هزینه و هم از نظر اتمام آنها و مشکلات زیاد در تامین مجدد آن‌ها به مشکل بر میخوریم گرچه که در تامین هر 3 این انرژی‌ها با مشکل روبرو هستیم. پس استفاده صحیح از این انرژی‌ها و صرفه‌جویی در مصرف آن‌ها یک وظیفه ملی و انسانی بر روی دوش ما برای آیندگانمان قرار می‌دهد.

بهینه سازی انرژی با سیستم هوشمند ساختمان

نقش ترموستات هوشمند در مصرف ‌انرژی

یکی از مزایای هوشمند سازی ، بهینه‌سازی در مصرف انرژی است که می‌تواند برای خانه‌های شما نقش بزرگی را ایفا نماید. وجود ترموستات‌های هوشمند در مواقع مورد نیاز خانه هوشمند شما را سرد و گرم می‌کند و برای گرم نگه داشتن منزل یا خنک بودن هنگام برگشت به خانه نیاز نیست سیستم گرمایش و یا سرمایش شما مدام در حال کار باشد و تنها با یک برنامه ریزی می‌توانید اندکی قبل از رسیدن به خانه سیستم گرمایش و سرمایش خود را روشن کنید.

نقش سنسورهای هوشمند در مصرف ‌انرژی

مسئله دیگری که در مصرف انرژی همراه با امنیت مثمر ثمر می‌باشد، استفاده از سنسور‌ها در خانه در زمان نشت آب و گاز می باشد که خانه هوشمند شما به راحتی می‌تواند با اعلام نشتی به شما در هر جای دنیا که باشید، به صورت خودکار شیر ورودی را ببندد. سیستم‌های روشنایی اغلب در خانه دچار بی‌تفاوتی اعضا خانه در خاموش کردن هستند و ممکن است وقت‌های زیادی بدون اطلاع، بسیاری از روشنایی‌های خانه روشن باشد. یکی از امکانات خانه هوشمند این است که، روشنایی‌های اضافه را به شما اطلاع می‌دهند تا بتوانید حتی زمانی که در سفر هستید آن‌ها را روشن و خاموش کنید.

زندگی راحت‌تر با خانه‌ هوشمند

در خانه هوشمند همه تجهیزات خانه در دستان شما قرار دارد و شما می‌توانید با کنترل کننده مرکزی و یا تلفن هوشمند خود کل تجهیزات خانه را به سادگی رصد و آن‌ها را کنترل کنید. البته این نکته قابل توجه است که خانه هوشمند این امکان را به شما می‌دهد تا از سراسر دنیا و با دسترسی به اینترنت از لامپ‌های اضافه را که فرزندانتان خاموش کردن آن‌ها را فراموش کرده‌اند، آگاه شده و آن‌ها را خاموش کنید. البته خانه هوشمند برای تمامی تجهیزات خانه این امکانات را به شما اضافه می‌کند.

راحتی در خانه هوشمند

راحتی و سبک جدید زندگی در خانه هوشمند به کنترل تجهیزات خلاصه نمی‌شود. تجهیزات خانه هوشمند قابل برنامه ریزی هستند و می‌توانند طبق برنامه‌ای که شما برای آن‌ها می‌نویسید به صورت خودکار و هوشمندانه عمل کنند. فراموشی آب دادن به گلدان‌ها برای همیشه تمام می‌شود. با توجه به وضعیت خورشید، پرده‌ها را به صورت هوشمند کنار می‌روند. نگرانی قفل بودن درب‌ها و روشن بودن شعله اجاق گاز به اتمام می‌رسد. با توجه به بارش برف و باران سیستم گرمایش به صورت خودکار شروع به کار می کند. یکی دیگر از امکانات خانه هوشمند این است که خودرو شما هر وقت به خانه نزدیک شود، درب پارکینگ به صورت خودکار باز می‌شود، چراغ‌های ورودی پارکینگ و محل پارک شما روشن و پس از اتمام پارک خودرو درب بسته شده و لامپ‌ها خاموش می‌شود. البته آسانسور جلو پای شما به طبقه پارکینگ می‌آید و شما معتل آسانسور نخواهید شد.

نرم افزار خانه هوشمند برای سیستم امنیتی

امنیت یکی از مزایای خانه هوشمند

سیستم خانه‌های هوشمند نسل جدید از امنیت را به خانه‌ها داده است. سیستم امنیتی خانه هوشمند نه تنها از نظر امنیت مادی می‌تواند از خانه شما محافظت کند، بلکه از جان فرزندان در خانه در برابر نشت گاز و دود محافظت می‌کند. اضافه بر این در سیستم امنیتی خانه هوشمند می‌توانید تمامی دوربین‌های نظارتی را تحت یک سیستم و به صورت یکپارچه در سراسر دنیا در دسترس داشته باشید.

شاید همیشه در سفرهای طولانی به دنبال این بوده‌اید که در خانه خود حضور خود را شبیه سازی کنید. روشنایی‌ها روشن شود و صدای تلویزیون و سیستم صوتی وجود شما را در خانه شبیه سازی کند. در خانه هوشمند می‌توانید زمانی که در سفر هستید به خانه خود بگویید به صورت خودکار سیستم صوتی و روشنایی و هر آن چه دوست دارید را در ساعتی معین روشن و در ساعت دیگر خاموش کند تا دیگران حضور شما را در خانه احساس کنند.

سلامتی در خانه هوشمند

گاهی مجبوری با توجه به شرایط عزیزانمان که توانایی مراقبت از خودشان را ندارند، آن‌ها را در خانه تنها بگذاریم. اما سلامتی آن‌ها ممکن است با توجه به عواملی مانند نشت آب، نشب گاز و دور‌های سمی به خطر بیوفتد. همچنین گاهی نیاز به هشدار دادن به آن‌ها در مورد مصرف دارو و یا غذا و خوراکی باشیم. از مزایای خانه هوشمند این است که ، سلامتی و ایمنی آن‌ها را در خانه تضمین می‌کند و سیستم یادآوری مراقب سلامتی آن‌ها خواهد بود. این‌ها تنها بخشی از امکانات و مزایای منحصر بفرد هوشمند سازی است. شرکت هوش‌گستر آرکا در زمینه فروش و خدمات سیستم های هوشمند تحت پروتکل های استاندارد Z-Wave، KNX و Wifi فعالیت می کند