شرکت خانه هوشمند Tuya در ژوئن سال 2014 تاسیس شد این برند یک سال بعد از اولین ماژول WiFi خود رونمایی کرد و در همان سال نیز سیستم عامل IOT را راه اندازی نمود چندی بعد با شرکت GOOGLE قرارداد همکاری امضا کرد و سپس به Bluetooth SIG پیوسته و از اولین ماژول Zigbee خود رونمایی کرد پلتفرم Tuya در سال 2018 موفق به دریافت استانداردهای جهانی ISO9001 ، ISO27001 ، ISO27017 و ISO27018 شد. یک سال بعد دفاتر مرکزی خانه هوشمند Tuya در کشورهای هند و ژاپن تاسیس شد و سپس این شرکت همکاری خود را با ماکروسافت شروع کرد و دفتر مرکزی دیگر برند Tuya را در آلمان و کلمبیا تاسیس نمود. در سپتامبر 2019 مدیر عامل سابق جنرال الکتریک به نام جف ایملت به هیات مدیره پلتفرم تویا پیوست. اکنون فروش بیش از 50 درصد محصولات خانه هوشمند Tuya در بازارهای اروپا و آمریکای شمالی انجام می‌شود.

پلتفرم چیست

پلتفرم به مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و سخت‌افزارها می‌گویند که دارای محیط عملیاتی فضاهای ذخیره‌سازی قدرت محاسباتی امنیت ابزارهای توسعه و … هستند. این مجموعه عمدتا جهت پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی در کسب و کارها استفاده می‌شود. در واقع پلتفرم ها جهت انجام عملکردهای یکسان و رایج در برنامه‌ها به کار می‌روند و عملکردهای خاص توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار پیاده‌سازی می‌شوند. از دیگر مزایای پلتفرم ها کاهش هزینه‌های توسعه و نگه‌داری برنامه‌هاست یکی از پلتفرم های رایج در مبحث خانه هوشمند پلتفرم های اینترنت اشیا ( IOT ) است که معروف ترین آن ها پلتفرم خانه هوشمند Tuya است. در ادامه این به بررسی این پلتفرم میپردازیم

اینترنت اشیا و خانه هوشمند تویا

در اینترنت اشیا نیز از پلتفرم ها جهت گسترش برنامه‌های نظارتی، مدیریتی، کنترل دستگاه‌های متصل و … استفاده می‌شود. پلتفرم ها در اینترنت اشیا داده‌ها را تحویل و ذخیره‌سازی می‌کنند. پلتفرم مشابه سیستم عامل می‌باشد. در بازارهای بالغ معمولا 2 سیستم عامل غالب و تعدادی رقیب کوچک وجود دارند. به طور مثال برای تلفن همراه، iOS و اندروید دو سیستم عامل غالب هستند و یا برای دسکتاپ‌ها، ویندوز و MAC دو سیستم عامل غالب‌اند ولی در مبحث اینترنت اشیا این طور نیست و بیش از 100 پلتفرم وجود دارد که هرکدام جهت انجام علیات خاصی به کار می‌رود. همانطور که پیش‌تر گفته شد. یکی از معروف‌ترین آن‌ها پلتفرم  Tuya است.

خانه هوشمند Tuya

تویا یک بستر جهانی و یک پلتفرم توسعه دهنده IOT می‌باشد. در سیستم خانه هوشمند Tuya محصولات را می‌توان به سرعت ارتقا داد. چرا که خانه هوشمند تویا یک سیستم بیسیم بوده و بدون نیاز به تغییر در سیم کشی قابل ارتقا خواهد بود. پلتفرم Tuya با پروتکل خانه هوشمند WiFi ، Bluetooth و Zigbee سازگار است. محصولات خانه هوشمند تویا قابل کنترل از راه دور و از طریق اینترنت می‌باشد.

محصولات Tuya

این مطلب در حال به روز رسانی است