یکی از راحت‌ترین و دلپذیرترین تغییرات در زندگی می‌تواند تغییر چیدمان وسایل و یا نوسازی آن‌ها باشد. گاهی اوقات با تغییر کوچکی در خانه یک محیط متفاوتی ایجاد می‌شود. در نتیجه نیازی به تعویض وسایل بزرگ خانه نیست و تنها با تغییر کلید و پریزهای منزل ، محیط دلخواه خود را رقم بزنید. تنوع زیاد کلید لمسی سبب شده است تا به راحتی با هر سبک دکوراسیون و با هر سلیقه‌ای ترکیب شود. حتی بعضی از شرکت‌های تولیدکننده، کلید لمسی با طرح دلخواه شما را باتوجه به نیاز شما به صورت سفارشی در تعداد محدود تولید می‌کنند. در نمونه‌های با کیفیت کلید لمسی ، جنس روی کلید لمسی به جای پلکسی یا پلاستیک فشرده از شیشه است. این شیشه خاصیت ضد خش و خط دارد و به مرور زمان کدر نمی‌شود. در ادامه به تشریح انواع کلید لمسی از جمله کلید لمسی هوشمند WiFi ، کلید هوشمند بیسیم و سیمی می‌پردازیم.

از کلید لمسی در محیط‌های مختلی مانند ادارات، منازل، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و … استفاده می‌کنند. کلید لمسی به دلیل لوکس بودن به ساختمان اعتبار می‌بخشد. ضمن این که هزینه آن نیز نه تنها برگشت‌پذیر است بلکه سودآور نیز می‌باشد. با انتخاب کلید لمسی مناسب، کیفیت زندگی خود را چندین برابر کنید. در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم تا انواع کلید لمسی را به طور دقیق بشناسید.

انوع کلید لمسی از نظر عملکرد

کلید لمسی از نظر عملکرد به دو دسته‌ی ساده و هوشمند تقسیم می‌شود. در زیر به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

کلید تاچ ساده

کلید های متداولی که از گذشته تا به امروز در منازل وجود دارد، به صورت مکانیکی و با استفاده از پلاتین قطع و وصل جریان برق را برعهده دارد. این در حالی است که کلید لمسی جریان را از طریق رله و به صورت الکتریکی قطع یا وصل می‌کند. در کلید لمسی یک برد الکتریکی وجود دارد که به وسیله‌ی این برد فرمان تاچی که از کاربر دریافت می‌گردد، موجب وصل جریان و در نهایت روشن شدن چراغ می‌گردد. در نتیجه تفاوت اصلی کلید مکانیکی و کلید لمسی ساده همانطور که در تصویر پایین مشخص است در ظاهر آن‌هاست.

کلید لمسی هوشمند روشنایی

مزیت دیگر کلید لمسی در تعداد پل آن است. کلید لمسی در انواع تک پل ، دو پل ، … تا هشت پل موجود است. استفاده از کلید لمسی چهار پل به بالا سبب کاهش تعداد کلید ها و همچنین کاهش هزینه می‌شود. به طور مثال شما می‌توانید یک کلید چهار پل لمسی را به جای دو کلید دو پل خریداری کنید. اکثر تولیدکنندگان کلید لمسی ، LEDهایی در زیر پل‌های هر کلید لمسی به منظور زیبایی بیشتر و نمایان بودن کلید در شب تعبیه می‌کنند. این LEDها معمولا هنگام قطع برق به رنگ قرمز و در زمان وصل بودن برق به رنگ سبز یا آبی می‌باشد. این کلید لمسی قیمت بسیار مناسبی داشته و خانه شما را مدرن و بسیار شکیل می‌کند.

کلید تاچ هوشمند

کلید لمسی هوشمند همه‌ی مزایای کلید لمسی ساده از جمله تعداد بالای پل‌ها ، خاصیت تاچ ، زیبایی و … را دارد و علاوه بر آن‌ها قابل کنترل از راه دور از طریق WiFi می‌باشد. در واقع مهم‌ترین تفاوت کلید لمسی ساده و کلید لمسی هوشمند این است که کلید لمسی هوشمند را می‌توان از راه دور توسط اپلیکیشن از طریق WiFi کنترل کرد. همچنین کلید هوشمند می‌تواند بخشی از یک سناریو خانه هوشمند باشد و با دیگر تجهیزات هوشمند ارتباط برقرار کند. این در حالی است که کلید لمسی ساده هیچ یک از این مزایا را ندارد. اکثر اپلیکیشن‌های خانه هوشمند قابل نصب بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و IOS هستند. پس در زمان مسافرت با خیال راحت سیستم‌های روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده و … را به صورت هوشمند کنترل نمایید.

با داشتن کلید هوشمند ضمن داشتن زندگی راحت‌تر،در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کنید. لازم به ذکر است بعضی از کلید های هوشمند قابلیت برنامه‌ریزی و سناریونویسی نیز دارند و می‌توان برای هر پل، سناریو مشخصی را برنامه‌نویسی کرد. در نتیجه کلید لمسی هوشمند یکی از اجزای اصلی هر سیستم هوشمند می‌باشد. اگر تمایل دارید می‌توانید از چند برند متفاوت کلید لمسی هوشمند ، در یک سیستم هوشمند استفاده نمایید. به شرط آن که همگی تحت یک پروتکل هوشمند یکسان باشند. به طور مثال از کلید هوشمند شرکت‌های Schneider ، ABB ، Zennio و Interra در یک پروژه استفاده کنید. چرا که محصولات هر چهار شرکت تحت پروتکل سیمی KNX  می‌باشند.

کلید لمسی هوشمند علاوه بر اجرای فرمان از طریق نرم افزار موبایل و  WiFi از طریق صوت نیز فرمان‌پذیرست.

انوع کلید لمسی از نظر تاچ

کلید لمسی از جهت نوع صفحه لمسی به دو دسته خازنی و مقاومتی تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم.

صفحه لمسی خازنی

صفحه لمسی خازنی از حساسیت بالایی نسبت به تاچ برخوردار است و با یک لمس کوچک توسط کاربر فرمان را اجرا می کند امروزه اکثر گوشی‌های تلفن همراه از صفحه لمسی خازنی برخوردار هستند.

صفحه لمسی مقاومتی

جهت اعمال تاچ بر روی صفحه لمسی مقاومتی بایستی فشار بیشتری به صفحه اعمال کنیم  البته صفحه مقاومتی از قیمت مناسب تری نسبت به صفحه خازنی برخوردار است.

انواع کلید هوشمند

کلید هوشمند از جهت نوع ارتباط به دو دسته‌ی سیمی و بیسیم تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی هریک می‌پردازیم. شرکت هوش گستر آرکا در زمینه طراحی ، فروش و اجرای هر دو نوع کلید لمسی هوشمند سیمی و بیسیم فعالیت دارد جهت مشاهده محصولات ما وارد فروشگاه شوید. فروشگاه خانه هوشمند

کلید هوشمند سیمی

کلید لمسی هوشمند سیمی به یک کلید هوشمند گفته می‌شود که از طریق کابل مخصوص با دیگر تجهیزات هوشمند ارتباط برقرار می‌کند. این کلید لمسی هوشمند عموما تحت پروتکل سیمی knx یا bus هست. این نوع کلید هوشمند بخشی از یک سیستم هوشمند سیمی می‌باشند. معروف ترین تولیدکنندگان کلید لمسی هوشمند سیمی شرکت‌های Schneider ، ABB ، Zennio ، Interra ، TMD و Berker می‌باشند.

کلید هوشمند بیسیم

کلید لمسی هوشمند بیسیم بر خلاف کلید هوشمند سیمی جهت برقراری ارتباط با تجهیزات هوشمند دیگر ، نیاز به کابل مخصوص ندارد. این کلید لمسی هوشمند عموما تحت پروتکل بیسیم Z-Wave ، WiFi یا Zigbee است. این کلید بخشی از یک سیستم هوشمند بیسیم می‌باشند. معروف‌ترین تولیدکنندگان کلید هوشمند بیسیم شرکت‌های Zipato ، MCO Home ، Tuya و … هستند.

نصب کلید تاچ

نصب کلید لمسی بسته به پروتکل آن متفاوت می‌باشد. اگر کلید لمسی هوشمند تحت پروتکل سیمی مثل پروتکل KNX باشد بایستی از هر کلید هوشمند نیز یک کابل KNX به تابلو برق هوشمند کشیده شود اما اگر کلید لمسی ، هوشمند نبوده یا تحت پروتکل بیسیم باشد، بدون هیچ تخریبی با کلید مکانیکی تعویض می‌گردد. البته لازم به ذکر است بعضی از کلید های  لمسی هوشمند بیسیم به قوطی برق بزرگتری نسبت به قوطی برق کلید مکانیکی نیاز دارند که این مشکل نیز با یک تخریب جزئی که قابل چشم پوشی می‌باشد، حل می‌گردد.

.

بهترین کلید لمسی

بهترین کلید لمسی باتوجه به نیاز و انتظارات کارفرما متفاوت می‌باشد و هر برند معایب و مزایای خود را دارد. اما نکته حائز اهمیت این است که کلید لمسی موردنظر گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش بلند مدت داشته باشد. چرا که به طور کلی سیستم هوشمند ، تکنولوژی نوظهوری است که با سرعت زیادی در حال پیشرفت است پس استفاده از خدماتی مانند به‌روزرسانی نرم‌افزاری سیستم‌ها، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. محصولات شرکت هوش گستر آرکا همگی حداقل 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دارند. کلید های لمسی شرکت هوش گستر آرکا همگی دارای استانداردهای جهانی RoHS ، FCC و CE هستند. در زیر به معرفی این استانداردها می‌پردازیم:

  • استاندارد RoHS: استاندارد RoHS مخفف عبارت Restriction of Certain Hazardous Substances می باشد. این استاندارد بر پایه ی قانونی است که استفاده از 6 ماده خطرناک را برای سازندگان تجهیزات سخت افزاری ممنوع کرده است. این 6 ماده عبارتند از: کادمیوم، جیوه، کرومیوم، PBB ، BDE و سرب که برای سلامتی انسان مضر می باشد.
  • استاندارد FCC: استاندارد FCC مخفف عبارت Federal Communications Commission می باشد. اگر یک تجهیز سخت افزاری این استاندارد را داشته باشد به این معنیست که این محصول در عملکرد سایر تجهیزات الکترونیکی نزدیک خود تداخلی ایجاد نمیکند.
  • استاندارد CE: استاندارد CE تضمین می کند که محصول مربوطه هیچ گونه ضرری برای سلامت و امنیت انسان و محیط زیست نخواهد داشت.