این سیستم به عنوان بخش مرکزی خانه هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسط پنل کنترل کننده مرکزی هوشمند می‌توانیم تمام تجهیزات و وسایل خانه هوشمند را از هرجای دنیا که باشیم کنترل کنیم. بوسیله گوشی، اینترنت، پیامک، ریموت، کلیدهای لمسی، خود کنترلر مرکزی هوشمند و همچنین دستیار صوتی (Alexa) می‌توانیم تجهیزات خانه هوشمند را کنترل کنیم. از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم کنترلر مرکزی هوشمند قابلیت برنامه‌نویسی می باشد. همچنین قابلیت ارتباط با انواع محصولات از پروتکل‌های متفاوت را دارد. محدودیتی برای نوع و تعداد محصولاتی که به کنترلر وصل می‌شود، وجود ندارد. در یک خانه هوشمند بیسیم بسته به سلیقه، بودجه و امکانات مورد نیاز باید یک کنترلر خانه هوشمند را انتخاب کنید. کنترلر مرکزی هوشمند مانند مغز متفکر یک سیستم هوشمند می‌باشد که واکنش و تعامل تجهیزات با یکدیگر را مشخص می‌کند. کنترلر مرکزی هوشمند، ارتباط کاربر با تجهیزات در داخل خانه یا از راه دور را تعریف می‌کند. انواع سیستم‌های کنترلر مرکزی هوشمند شرکت زیپاتو عبارتند از : Zipatile ، Zipabox ، Zipamicro  در ادامه به توضیح هریک از این نوع سیستم‌ها می‌پردازیم .

سیستم کنترل مرکزی هوشمند Zipatile

کنترل کننده خانه هوشمند زیپاتایل یکی از بهترین کنترل کننده‌های خانه هوشمند صفحه لمسی در دنیا می‌باشد که موفق به دریافت جایزه Awards از نمایشگاه معتبر CES در سال 2017 گردیده است. زیپاتایل مرکز فرمان و کنترل اصلی خانه هوشمند به حساب می‌آید. همچنین برای اطلاع یافتن از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توانید به این مطلب مراجعه فرمایید .

قابلیت های کنترل مرکزی هوشمند Zipatile

  • قابلیت ساپورت کردن اکثر پروتکل های خانه هوشمند
  • قابلیت نصب بر روی دیوار یا قرار گرفتن بر روی میز
  • سیستم عامل اندروید
  • کنترل مرکزی و مدیریت کلیه سیستم های خانه هوشمند محل به صورت یکجا
  • مجهز به تعدادی سنسور و ماژول

سیستم کنترلر مرکزی هوشمند ZipaBox

کنترلر زیپاباکس یکی دیگر از کنترل کننده های خانه هوشمند می‌باشد . این کنترل کننده به صورت ماژولار می‌باشد و قابلیت اضافه شدن انواع ماژول‌ها را دارد . به کمک زیپاباکس ما می‌توانیم امکانات نامحدود خانه هوشمند همچون کنترل پرده ، ترموستات ، روشنایی و …. را به صورت هوشمند انجام دهیم . این سیستم بدون سیم‌کشی به کنترل کننده خانه هوشمند خود متصل می‌شود . همچنین می‌توانیم با سیم‌کشی به تمامی لوازم الکترونیکی خانه  هوشمند متصل شود و آنها را هوشمند کند . این کنترل کننده از پروتکل Zwave پشتیبانی می‌کند. همچنین از پروتکل‌های استاندارد خانه هوشمند از جمله P1 , EnOcean , KNX , ZigBee نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین برای اطلاع یافتن از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توانید به این مطلب مراجعه فرمایید .

سیستم کنترلر مرکزی هوشمند ZipMicro

یکی دیگر از کنترل کننده های مرکزی خانه هوشمند زیپامیکرو می‌باشد. تفاوت این کنترل کننده با دیگر کنترلرهای خانه هوشمند در ابعاد این محصول می‌باشد. باتوجه به ابعاد کوچکش، براحتی در هرجایی قابل جاگذاری است. سیستم عامل این کنترلر، لینوکس می‌باشد. Zipamicro از پروتکل Zwave پشتیبانی می‌کند. همچنین برای اطلاع یافتن ازدیگر ویژگی‌های این محصول می‌توانید به این مطلب مراجعه فرمایید.

کنترلر مرکزی زیپاتایل محصول شرکت زیپاتو

مقایسه کنترل کننده های مرکزی

  کنترلر Zipatile کنترلر Zipabox کنترلر Zipamicro
نمایشگر مرکزی 8 اینچی ندارد ندارد
پروتکل Z-Wave ، Zigbee Z-Wave ، Zigbee ، KNX ، EnOcean Z-Wave
سنسور حرکت، صوت، دما ، رطوبت، روشنایی ندارد ندارد
ماژول افزایشی کنترلر ندارد دارد ندارد
ابعاد 205x205x14 میلی‌متر 86x86x47 میلی‌متر 60x60x50 میلی‌متر
رنگبندی سفید و مشکی سفید سبز